24 aprilie 2025

Doi berbeci

Ghinion? Ceasul rau? Prostie? Cert este ca doi tipi au ramas fara permis dupa ce au condus bauti bine aceeasi masina. Faza s-a intamplat vineri, dupa-amiaza, cand politistii au oprit o autoutilitara pe DN 11 (asta e drumul Bacau – Onesti – Brasov). Cum soferul mirosea puternic a alcool, a fost pus sa sufle in etilotest. Rezultatul: 1,16 mg/l alcool pur in aerul expirat. Pasagerul masinii mirosea si el a alcool iar politistii l-au atentionat sa nu cumva sa se urce la volan.

Patru ore mai tarziu, aceeasi masina este oprita de aceiasi politisti. La volan se afla cel care fusese atentionat sa nu conduca. Etilotestul a indicat 0,93 mg/l alcool pur în aerul expirat.

Celor doi le-au fost recoltate probe biologice de sânge în vederea stabilirii alcoolemiei iar poliţiştii le-au întocmit dosare penale sub aspectul săvârşirii infracţiunilor de conducere a unui autoturism pe drumurile publice de către o persoană care are o îmbibaţie alcoolică de peste 0,80 g/l alcool pur în sânge. Sursa

Alte titluri